• 0850 888 8160
  • destek@mektepsms.com
İlk Mesaj Ne Zaman Gönderildi

İlk SMS, yani kısa mesaj, 3 Aralık 1992'de gönderildi. SMS bir Alman-Fransız icadıdır ve çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılmıştır. İşte kısa mesaj servisi hakkında merak ettikleriniz.

90'lı yıllarda bir lüks olan cep telefonları, o zamanlar ne kısa mesaj gönderebiliyor ne de alabiliyordu. Bu yüzden ilk SMS bir cep telefonundan değil, bir bilgisayardan, Vodafone teknisyenleri tarafından gönderildi. Mesaj içeriği ise "Mutlu Noeller" oldu.

Şimdilerde sıkça kullandığımız kısaltmalar da aslında o yılların bir alışkanlığı, "Selam" yerine "slm", "Ne haber" yerine "nbr" gibi kısaltmalar o zamanki mesajlaşma mantığında ne kadar az karakterle ne kadar çok şey anlatırım teması vardı. Artık mesajlaşma servislerinin ucuzlamasıyla bu tür kısaltmalar hayatımızdan silinecek derken, hayatımızın daha da içine girdi ve sadece bu sms kısaltmalarıyla uğraşan web siteleri bile kuruldu...

Artık mesajlaşma hayatımızın tam da merkezine oturdu ve insanlar her anını birbirleriyle mesajlaşarak geçirmeye başladılar. Bu da hemen sektörün mesaja yönelmesine sebep oldu. Bu konuda da toplu sms sistemi devreye girdi ve tıpkı ilk günlerdeki gibi bilgisayar üzerinden sms gönderimleri başladı, tabii büyük bir farkla; artık anında onbinlerce telefon numarasına toplu sms gönderebiliyor ve gönderen olarak kurum/firma adlarını kullanabiliyorlar.